WARSZTAT PRACY
...czyli jak powstaje mozaika

Narzędzia
Podstawowym narzędziem są ręce artysty, jego wyczucie smaku, wyobraźnia i umiejętności. Przygotowanie tesser czyli małych kostek mozaikowych wymaga jednak łamania twardych materiałów tak długo aż uzyska się kostki żądanej wielkości i kształtu. Do tego typu prac niezbędne więc okazują się przecinaki, młotki i obcęgi. Pod tym względem niewiele się zmieniło od tysięcy lat. Ze współczesnych narzędzi można jedynie dodać maszynkę do znakowania i cięcia płytek ceramicznych oraz szlifierkę.

O ile w teorii wykonanie mozaiki wydaje się sprawą nieskąplikowaną, w praktyce wymaga bardzo uważnego i żmudnego przemyślenia samego projektu, sporządzenia szkiców, wyboru materiału i jednej z wielu technik układania, by precyzyjnie oddać to to chcemy wyrazić.

Od artysty tworzącego mozaiki wymaga się nie tylko zdolności plastycznych ale również dużo cierpliwości, wytrwałości, skupienia i siły fizycznej. Osobiście, zważywszy na dzisiejsze zdobycze techniki, proces przygotowania mozaiki wspieram zdjęciami, publikacjami i projektowaniem komputerowym.

Proces tworzenia mozaiki

projektowanie mozaiki przycinanie ceramiki na mniejsze kawałki docinanie tesser obcęgami na pożądany kształt szlifowanie wstępne szlifowanie ręczne każdej tessery układanie mozaiki spoinowanie na wybrany (tutaj szary) kolor fragment mozaiki po ułożeniu